top of page

Uluslararası öğrenciler olmadığı durumda Avustralya Üniversitelerinin içine düşeceği durum hakkında

Merhaba arkadaşlar,


3 Nisan 2020 tarihinde Avustralya başbakanı Scott Morrisonun konuşma sırasında söylediği bir söz vardı ki ülkedeki bütün yabancı öğrenciler için soğuk duş etkisi yarattı.


Başbakan, kendisini parasal anlamda sıkıntıda gören tüm uluslararası öğrencilere, belki de evlerinize dönme vakti geldi demişti konuşmasında, fakat uluslarası öğrencilerin ülke ekonomisine etkisi ne ölçüde. İyi bir gelir kaynağı mı yoksa yük mü?


Universities Australia' ya göre; uluslarası öğrenciler olmadan Avustralyadaki üniversiteler küçülmeye girecek. Üniversitelerin, sadece ikinci sömestr 3-4,5 milyar Avustralya Doları kaybedeceği öngörülüyor yine Universities Australia'ya göre.


Üniversitelerin, ülke ekonomisine $41 milyar Avustralya doları ve 259.100 tam zamanlı iş kazandırdığı gerçeği düşünüldüğünde; hükümetten, üniversitelere yardım konusunda biraz daha cömert davranmasını beklemek çok da yanlış bir düşünce olmayacaktır.


Uluslarası öğrenciler sadece okul parası ödememekte, ülkede bulundukları süre içinde yaşam masrafları için de para harcamakta ve yeni istihdam alanları yaratarak ekonomiye olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, uluslararası eğitim sektörüne gerekli ilginin gösterilmemesi, coronavirus ile çok büyük darbe alan ekonominin iyileşme çabasını gölgeleyecektir.


Üniversiteler şu anda ne kadar bir daralma yaşayacaklarının hesaplarını yapmaktalar. Şöyle ki; 1 Mart 2020 tarihi itibariyle uluslarası öğrenci vizesine sahip Çinli öğrencilerin %56'sı Avustralya dışındaydı ve Çinli öğrenciler, Avustralya yabancı öğrenci pazarının 3' te 1' ini temsil etmektedir.


Bu veriler ışığında, tüm eğitim sektörü devletten uluslararası öğrenciler için destek beklemekte ve özellikle bir seneden fazla ülkede olan ve çalışan öğrenciler için Jobkeeper ya da benzeri parasal yardım talep etmektedir.


Zaman içinde gelişmeleri takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


2 views0 comments

Comments


bottom of page